Egzamin ósmoklasisty sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania w zakresie trzech przedmiotów:
Egzamin ósmoklasisty ma formę pisemną i jest przeprowadzany każdy innego dnia. W roku szkolnym 2024/2025 są to 13, 14 i 15 maja 2025 r.
Rozpoczęcie egzaminu w każdym dniu o godz. 9.00.
Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut.
Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z matematyki, który trwa 100 minut.
Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego uczeń przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Wyjątek: uczeń – obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r., może wybrać język inny niż ten, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Uczniowie, którzy przedstawią opinię o specjalnych potrzebach edukacyjnych lub zaświadczenie lekarskie mogą ubiegać się o dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
Dostosowanie form egzaminu ósmoklasisty polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy dostosowanych do potrzeb i możliwości zdających.
Dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polega między innymi na:
1) zminimalizowaniu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym ucznia
2) zapewnieniu uczniowi miejsca pracy odpowiedniego do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych
3) wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych
4) odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty
5) ustaleniu zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty uwzględniających potrzeby edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia
6) zapewnieniu obecności i pomocy w czasie egzaminu ósmoklasisty nauczyciela wspomagającego ucznia w czytaniu lub pisaniu lub specjalisty odpowiednio z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, jeżeli jest to niezbędne do uzyskania właściwego kontaktu z uczniem lub pomocy w obsłudze sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych.
UCZNIOWIE UPRAWNIENI DO DOSTOSOWANIA FORM I WARUNKÓW EGZAMINU
Egzamin ósmoklasisty powinien odbywać się w oddzielnej sali, jeżeli zdający korzysta z co najmniej jednego z następujących dostosowań:
1) korzystanie z urządzeń technicznych
2) korzystanie z płyty CD lub plików mp3 z dostosowanym nagraniem w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego
3) udział nauczyciela wspomagającego (członka zespołu nadzorującego) w czytaniu i/lub pisaniu
4) czas przedłużony o dodatkowe przerwy
5) korzystanie z pomocy nauczyciela tłumacza (ma on status nauczyciela wspomagającego, może być członkiem zespołu nadzorującego)
6) korzystanie z pomocy / udział w egzaminie specjalisty, np. psychologa, pedagoga (członka zespołu nadzorującego).
Czas trwania egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów:
Jeżeli jest mowa o przedłużeniu czasu pracy z arkuszem egzaminacyjnym ze względu na wskazane wcześniej dostosowania, oznacza to, że pracę z arkuszem można przedłużyć:
Czas pracy z arkuszem dostosowanym do rodzaju niepełnosprawności wydrukowany na stronie tytułowej arkusza uwzględnia przedłużenie, o którym mowa powyżej.
Jeżeli zdający korzysta z pomocy nauczyciela wspomagającego w czytaniu i/lub pisaniu, przebieg egzaminu ósmoklasisty musi być rejestrowany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Zapis dźwiękowy stanowi integralną część pracy egzaminacyjnej.
WAŻNE DATY DOTYCZĄCE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone może być zwolniony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły, złożony nie później niż do 2 grudnia 2024 r.
Szczegółowe informacje o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązujące w roku szkolnym 2024/2025 są dostępne na stronie internetowej:
Egzamin ósmoklasisty - rok szkolny 2024/2025 - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie