ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Często słyszymy stwierdzenie: Polska to nasza Ojczyzna. Ale co właściwie to oznacza? Ojczyzna to kraj w którym urodziliśmy się, mieszkamy, z którym łączy nas bliska więź. Ojczyzna ma swoją historię, tradycje, bohaterów. Ma również swoje symbole narodowe i święta państwowe, które upamiętniają ważne wydarzenia z przeszłości.

3 maja 2021r. minie 230 lat od ogłoszenia doniosłego dokumentu dla naszego państwa.3 Maja 1791r.uchwalono pierwszą polską konstytucję. Była ona pierwszym w Europie a drugim na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych zbiorem najważniejszych praw.

Jak doszło do uchwalenia tego dokumentu, w jakiej sytuacji politycznej to się wydarzyło powie Wam o tym poniższa prezentacja. Zachęcam Was do jej oglądnięcia aby zrozumieć jej historyczne znaczenie

Prezentacja >>>

SYMBOLE NARODOWE

Każde państwo ma również własne symbole narodowe, które wzmacniają poczucie wspólnoty i przypominają o polskiej historii. Zaliczamy do nich: godło, flagę i hymn.

GODŁO POLSKI: to orzeł biały w koronie umieszczony na czerwonym tle. Już ponad 800 lat temu książęta z rodu Piastów używali wizerunku orła jako swojego znaku rodowego.

FLAGA POLSKI: Barwy flagi nawiązują do kolorów godła-bieli i czerwieni: biel to kolor oznaczający szlachetność, czerwień oznacza odwagę i wolność.

HYMN POLSKI –MAZUREK DĄBROWSKIEGO-  pieśń została napisana w 1797r dla polskich żołnierzy , którzy pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego walczyli o wolność Ojczyzny. Autorem tekstu jest Józef Wybicki. W 1927r. Mazurek Dąbrowskiego stał się polskim hymnem narodowym.

Z okazji zbliżających się Majowych Świąt składamy całej społeczności szkolnej serdeczne życzenia.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

Kontakt

 

Szkoła Podstawowa

im. Michaliny Stasiukowej
 w Ochojnie

32-040 Ochojno
Podhalańska 27

tel. 12 270 41 01
szkola@spochojno.pl

 

Stan powietrza

BIP

Copyright © 2021. SP Ochojno Rights Reserved.